Maandagse Motivatie #84


Maandagse Motivatie #84



Langzaam nadert de laatste dag van 2025. 
De tijd tussen Kerstmis en het nieuwe jaar kan een beetje onbestemd voelen. Een nietsige tijd. Meestal wil je weer 'alles naar normaal', maar helemaal lukt dat niet omdat Oud en Nieuw er nog aan komt. 
Of je voelt een enorme drang om schoon schip te maken, maar dagelijkse verplichtingen houden je tegen. Je wilt sneller en meer doen dan in de praktijk mogelijk is. Daarom kan het een beetje als een half-half periode voelen. 


Een van de deelneemsters aan de Twaalf Heilige Nachten verwoordt dit mooi: "mijn hoofd gaat sneller als de realiteit. Maar de inspiratie is er, mede dankzij de berichten."


Het kan ook heel goed zijn dat je de spirit van het nieuwe jaar gewoon even niet voelt. Dat je blij bent dat je 2025 hebt doorstaan. Of dat je nu al weet dat 2026 onplezierige uitdagingen gaat brengen (baanverlies, operatie, slecht-nieuws-voor-geliefden). Of alles tegelijk. Dan ben je al blij als je het eind van de dag haalt zonder je verstand te verliezen. 


Ik ontdekte afgelopen weken een kerstnummer van Dolly Parton die ik nog niet kende: Hard candy Christmas. 
Ze zingt "I'm barely getting through tomorrow, but still I won't let sorrow bring me way down."
Dit liedje heb ik inmiddels talloze keren afgespeeld. Zo prachtig. Er waren heel wat Kerstseizoenen in de afgelopen jaren dat ik me zo voelde zoals Dolly zingt. 


Dit jaar was anders. Wij zijn dit jaar vóór Kerst twee nachten naar Duitsland geweest. Even er tussenuit en eens ervaren hoe zo'n Duitse Kerstmarkt is. We gingen naar Quedlinburg, omdat we hier ooit tijdens een zomervakantie op doorreis terecht waren gekomen en het toen zo schattig vonden met al die vakwerkhuizen. Het leek ons leuk om het nog een keer op te zoeken. En het is echt een ontzettend charmante stad. Gemoedelijk en gezellig. 's Avonds struinen mensen wat door de straten die gezellig verlicht zijn. De markt is compact en gezellig. Echt een leuke ervaring. We hebben het heel gezellig gehad met z'n vieren. 
Toen we thuis kwamen hadden we voor mijn gevoel Kerst al gevierd, maar toen moest het nog beginnen 😃. 


Quedlinburg



Het half-half gevoel van deze tijd tussen Kerst en Nieuwjaar is misschien niet waar je op hoopt, maar zie het als een uitnodiging om nog wat langer te pauzeren en je tempo te vertragen. Neem nog maar de hele maand januari de tijd om te doen wat je wilt doen. Zaken afronden. Spullen naar de kringloop brengen. Items verkopen. 



Een opgeruimder en eenvoudiger leven is een samenspel tussen: 
- spullen wegdoen
- minder kopen
- en een systeem / routine


Het huishouden werd voor mij een manier om regie over mijn leven te krijgen en orde aan te brengen. Niet alleen zichtbare huishoudelijke orde, maar ook innerlijke orde, eenvoud en leven volgens mijn eigen kompas. 


Deze tussentijd is ervoor om niet jezelf voorbij te rennen, maar te leren luisteren naar die innerlijke orde. 


Warme groet, 
Anita



Ps: budgettip: 
in deze tijd worden kerststollen en banketstaven vaak met flinke korting aangeboden. Ik koop vaak een kerststol met korting bij de bakker en vries 'm in. Met Pasen heb ik dan weer een voordelige Paastafel. Het zijn dit soort kleine voordeeltjes waardoor ik (meestal) binnen mijn boodschappenbudget kan blijven. 



Wil je elke week de Maandagse Motivatie in je mailbox? Sluit je aan bij meer dan 60 andere vrouwen en meld je hier aan. 

 

1

Maandagse Motivatie #83




Maandagse Motivatie #83

Hoe begin ik met opruimen?


Op mijn instagram account zag ik hoe een van mijn oudere berichten weer opgemerkt werd; hoe begin ik met opruimen? 

Blijkbaar is er op dat vlak een momenteel behoefte, en dat snap ik wel. Als je overweldigd bent en je probeert in alles wat je op je bordje hebt liggen een begin of een eind te vinden, maar je ziet nergens een kop of staart, dan is een hulplijstje heel erg welkom. 

Begin bij de makkelijke spullen. 

Toegegeven, de scheidslijn tussen moeilijke spullen en makkelijke spullen is geen harde scheidslijn. Want ik vond ik het wegdoen van overtollig beddengoed en oude handdoeken, plastic bloempotten, conservenpotjes en broodklipjes net zo moeilijk als het wegdoen van babykleren, een dure jas, foto's, of kinderknutsels.

Maar als je ergens wilt beginnen, begin dan toch met de makkelijke dingen. Items die wel weer aangevuld kunnen worden. 

Zoals: 
- sokken met gaten
- oude bh's
- overdaad aan conservenpotten (hoeveel eten ga je inmaken?)
- overdaad aan plastic bloempotten (hoeveel stekjes ga je kweken?) 
- broodklipjes
- elastiekjes
- halflege batterijen (die je bewaart voor de afstandsbediening o.i.d.)
- oude handdoeken en hemden die je bewaart voor poetsdoeken (een paar is handig, maar je hoeft er geen verzameling van te maken). Er komt vast wel een oud hemd bij, vóórdat je deze stapel hebt opgemaakt.
- oude spijkerbroeken voor als je gaat klussen (als je vaak klust is het redelijk, anders is 1 voldoende)
- bakjes zonder deksel, deksels zonder bakje. 
- gekregen kerstkaarten van voorgaande jaren (omdat je van plan was er nieuwe kaarten mee te knutselen - straks is het alweer kerst en volgend jaar weer!)



Het opruimen van relatief makkelijke items geeft je het vertrouwen dat je straks ook de moeilijke stukken aan kunt. 


Nog een paar nachtjes slapen tot aan de Twaalf Heilige Nachten. Deze mini-opruimreis gaat langs de 12 sterrenbeelden. 

Dit traject heb ik geschreven om spiritualiteit van deze magische periode te vertalen naar ons leven van alledag. Zo wordt alles wat je doet meer bezield en voel je je meer verbonden met de wereld om je heen. 

Je bent van harte welkom om je aan te sluiten. 

Warme groet, 
Anita

1

Het afsluiten van het jaar 9 (en de vele wegen naar herstel)



Ik las van de week over het afsluiten van een jaar 9-cirkel, die begon in 2016-2017. (Ik noemde dit al even in de maandagse motivatie van afgelopen dinsdag). 


Het jaar 9 is het jaar van afsluiten, van eindes, van de waarheid die naar de oppervlakte komt. 


Het jaar 9, zo las ik, is het niet jaar dat de lessen van het leven op een vriendelijke manier presenteert. Nee, het haalt alle oude wonden naar boven, rouw die niet doorleefd is, rollen die niet meer bij je passen. Het jaar 9 wil je er op wijzen dat alles wat niet meer klopt, niet mee gaat in de volgende cyclus. 


Als je lichaam nu zwaar voelt, dan komt dat door emotionele uitputting. Je voelt een aandrang om jezelf terug te trekken, te ontsnappen naar verre oorden. 


Het is geen teken van zwakte. 

Het is het jaar 9 dat wil afsluiten en dat voel je door je hele zenuwstelsel. 


Dus het kan kloppen dat alles moeilijk en zwaar voelt momenteel. Omdat deze tijd van je vraagt om te voelen, wat je ooit opzij gezet hebt om te kunnen overleven. Om jezelf staande te houden. 


Het jaar 9 onthult wat niet langer gedragen kan worden. Relaties staan onder druk, de maskers die je had opgezet vallen langzaam weg. Het lukt je zelfs niet meer om nog te doen alsof alles goed gaat. 


Je kunt niet een drempel over, als je vasthoudt aan het verleden. 


Dat het allemaal niet meer lukt om de schijn op te houden, flink te zijn en te dragen, dat voelt misschien alsof je in elkaar stort, maar het is een afronding. Een voltooiing. Bijna een heilig einde voordat iets nieuws kan beginnen. 


De moed van het jaar 9 is het soort moed van de stille kracht. De moed om stilletjes samen te zitten met wat geparkeerd is geweest, in tegenstelling tot wat je gewend was om te doen; er aan ontsnappen. 


Het voelt nu alsof je door dik, rul zand aan het lopen bent. Emotioneel zand. En dat klopt eigenlijk ook. Het is het moeilijke pad naar een nieuw begin. Zoals de weg door het geboortekanaal ook een moeilijke weg is. 


Forceer jezelf niet naar het eind van deze cyclus. Maar ga het ook niet uit de weg, en verdoof het ook niet. 


Het jaar 9 nodigt je uit om niet weg te vluchten van die drempel, maar om met moed af te ronden. Wat je nu afrondt, bepaalt hoeveel lichter je het nieuwe jaar in gaat. 


Het raakte een gevoelige snaar, om daarover te lezen. Omdat ik het precies zo ervaar zoals het omschreven wordt. Oud verdriet en pijn laten zich niet meer wegduwen. Ik kan er niet meer omheen. Toen ik jaren geleden op het pad terechtkwam van opruimen, vereenvoudigen en minimaliseren, was dat ongeveer op het diepste punt van mijn leven, een tijd waarin ik probeerde overeind te blijven in de dagelijkse chaos en me tegelijk bewust van verdriet en schrik wat ik terzijde had geschoven. Al mijn intenties om iets moois voor mijn gezin te maken, leken zinloos.  


Opruimen was mijn manier om mijn weg weer opnieuw te vinden. Ik had al snel door dat opruimen meer was dan alleen materiële spullen van de hand doen. Opruimen is voor mij een vorm van traumawerk.


Ik lees de laatste tijd vaak berichten van coaches die zeggen dat bijvoorbeeld ademwerk dé oplossing is voor wie alles al geprobeerd heeft. Of dat je cortisol niveau de oplossing is. Of de psoas spier.  


Herstel gaat in mijn ervaring niet via één methode. Wel kan één methode een ingang zijn voor een breder herstel. De ene keer haal ik meer uit gesprekstherapie. De andere keer haal ik meer uit opruimen en een volgende keer haal ik meer uit en holistische massage of een lezing. En alles wat er tussen ligt aan manieren. 

Opruimen was voor mij ook slechts een startpunt voor herstel, maar wel een heel belangrijk punt voor herstel, samen met leren mediteren. 


Er zijn nog steeds stukken die ik niet verwerkt heb. Mijn zwangerschap met complicaties en de zorgen daarover, die heb ik al die jaren geparkeerd. Ik ben nu heel voorzichtig aan, hiermee aan het werk. In hele kleine stapjes, samen met een coach. 


De weg van herstel gaat niet in een rechte lijn, maar een pad vol van momenten van vallen en opstaan. 


Warme groet, 

Anita


Ongeveer een keer per maand verstuur ik een nieuwsbrief met inspiratie en bemoediging voor iedereen die op zoek is naar een opgeruimder, eenvoudiger en zinvoller leven. Spreekt dit je aan, dan ben je van harte welkom om je via deze link in te schrijven. 

4

Maandagse Motivatie #82

 



Ik ben een beetje uit mijn schrijfritme geraakt. Vorige week de motivatie op zondag en vandaag op maandagavond - of misschien wel op dinsdagmiddag.

Ik voel hoe de Heilige Nachten aan me beginnen te trekken. Zachte lijntjes die me steeds meer naar binnen trekken. Mijn dromen beginnen nu al intenser te worden. Ik voel me nog een beetje in een soort tussengebied; het verlangen om de boel de boel te laten en tegelijk het verlangen om met te verdiepen in niet afgeronde zaken.  

Ik las van de week over het afsluiten van een jaar 9-cirkel, die begon in 2016-2017 (je telt de getallen bij elkaar op 2026=9 cirkel eindigt en 2017 is 1(0) en is een nieuw begin). Het raakte een gevoelige snaar, omdat het volledig beschrijft hoe ik mezelf momenteel voel. Oud verdriet en pijn laten zich niet meer wegduwen. Ik kan er niet meer omheen. Over dit thema zal ik meer schrijven in een aparte blogpost. 


De afgelopen week heb ik weer een groep mogen begeleiden bij het 7 daags opruimtraject. Ik ga steeds meer genieten van de wisselwerking. Ik organiseer het, het brengt de deelnemers iets, maar het brengt mij ook weer iets. Tijdens het trajecten deel ik altijd extra tips via de whatsapp groep en via een extra mailbericht, naar aanleiding van wat er in de groep gedeeld werd of een nieuw inzicht van mezelf. 

Een van de deelneemsters schrijft 
dat ze zich realiseert dat ze voor de dingen die ze aan het opruimen is, niet perse een opruimweek nodig heeft. Het is niet alsof ze niet weet hoe ze moet opruimen. 
"maar zonder deelname zou ik alles uitgesteld hebben tot....Deelname is mijn stok achter de deur in drukke tijden om toch even aan de slag te gaan. Al is het maar een kwartier zoals ik gisteravond deed. Wat er voor zorgt dat ik nu een was in de machine heb."

Voor een andere deelneemster is dit herkenbaar:
"Natuurlijk kan ik alles ook best alleen. Alleen...komt het er bij mij dan ook niet van; uitstelgedrag, geen zin, kan morgen/volgende week ook wel, het staat ons niet in de weg etc. etc. Het voelt nu gewoon fijn om er mee bezig te zijn, met al die dozen op zolder".

Ik heb behoorlijk veel opgeruimd in de woonkamer. 
Heel veel knutselspullen van de meiden weggedaan. Niet alleen nu, maar ook in het verleden. Stickers. Notitieboekjes. Restanten papier. Bij alles wat ik weg deed (veel had ik al eerder in handen gehad en toen toch weer teruggelegd) bedacht ik me hoe ik dingen bewaarde want 'kan nog gebruikt worden' maar dat in de praktijk er altijd genoeg is geweest. Oók na al die eerdere keren dat ik items wegdeed. Er was áltijd wel een stuk papier in de goede kleur, een lint of een kaart. Dus: je bewaart voor toekomstige behoeftes, terwijl uiteindelijk in elke fase in je behoeftes wordt voorzien. 

De komende dagen ga ik me voorbereiden op de Twaalf Heilige Nachten. Deze mini-opruimreis gaat langs de 12 sterrenbeelden. Ik weet dat er de laatste jaren meer wordt aangeboden over de Twaalf Heilige nachten, maar ik heb nog niet iets gezien dat ingaat op de 12 sterrenbeelden.

Dit traject heb ik geschreven om spiritualiteit van deze magische periode te vertalen naar ons leven van alledag. Zo wordt alles wat je doet meer bezield en voel je je meer verbonden met de wereld om je heen. 

We zijn al met 12 deelnemers (hoe toepasselijk), je bent van harte welkom om je aan te sluiten. 

Warme groet, 
Anita


Wil je elke week de Maandagse Motivatie in je mailbox? Sluit je aan bij 60 andere vrouwen en meld je hier aan. 


 
0

Twaalf Heilige Nachten en een reis langs de sterrenbeelden




Tweede Kerstdag begint de reis van de Twaalf Heilige Nachten


In deze reeks van 13 (12+1) e-mails neem ik jullie mee op een reis langs de twaalf sterrenbeelden. Niet zoals astrologen ernaar kijken, maar zoals mensen ooit, lang, lang geleden naar de sterrenhemel keken en probeerden duiding te geven aan wat ze om zich heen zagen en wat ze innerlijk ervaarden. Met praktische opruimopdrachten ga je meer ervaren wat je wel en niet nodig hebt in het komende jaar. 


Om je een indruk te geven van de manier waarop ik de sterrenbeelden bespreek, licht ik ze hieronder kort uit. 


Vissen 

Het sterrenbeeld Vissen is het startpunt van deze reis door de 12 nachten. Het sterrenbeeld Vissen wordt vaak afgebeeld als twee vissen, zwemmend in een cirkel, kop aan staart. Dit verbeeldt de oneindige ontwikkeling van de mensheid.


Het teken Vissen correspondeert met onze voeten. Gedurende deze reeks van 12 mails zal je merken dat de sterrenbeelden je meenemen van onder naar boven. Alsof je jezelf opricht vanuit het water.


Waterman

Herinneringen zijn dat wat door ons leven stroomt, dat wat alle losse gebeurtenissen aan elkaar verbindt. Onze jeugdherinneringen, onze jongvolwassenherinneringen, onze herinneringen aan ons werkende leven. Het is het water des levens.


Steenbok

Het sterrenbeeld Steenbok is verbonden met spraak.

Hoe uit je jezelf? Met wie kun je makkelijk contact maken en bij wie gaat het stroef?


Boogschutter

Het gebied van de boogschutter is het gebied van Persoonlijkheid, hoe we ons ontwikkelen als individu. Dit gaat met vallen en opstaan. De boogschutter richt zijn pijl en die verbeelding leert je om richting te geven aan je leven. Geef een pijl aan je tijd.


Schorpioen

Het gebied van de Schorpioen is verbonden met Vorm.

In plaats van je huis gevuld te houden met spullen die ooit als schatten voelden, maar inmiddels een last zijn, leer je kritisch te kijken naar hoe jouw spullen jou vormen.


Weegschaal

Het gebied van de Weegschaal is verbonden met de geestelijke wereld van Beweging.

Waar zou je je van los willen maken?


Maagd

Het gebied van de Maagd is verbonden met de geestelijke wereld van Wijsheid.  Het beeld van het sterrenbeeld Maagd wordt in verband gebracht met de godin Sofia, de Oer-Wereld-Wijsheid.


Leeuw

Het gebied van de Leeuw is verbonden met de geestelijke wereld van de Wil. In ons dagelijks leven doen we heel veel op de automatische piloot. We denken niet telkens bij alles na waarom we iets doen. De scheidslijn tussen Moeten en Willen vervaagt. 


Kreeft

De kreeft is verbonden met onze borstkas. De borstkas is het huis van je hart.


Tweelingen

Het gebied van de Tweelingen is verbonden met de geestelijke wereld van de Allesomvattende Liefde. Mag je van jezelf houden? Ook al is je huis rommelig of kun je (nu) geen nieuwe spullen veroorloven. 


Stier

De Stier is verbonden met stofwisseling.

De stier leert ons dat alles wat er nodig is, er al is. Het leert ons dat wij al Heel zijn, wij zijn al compleet, we hoeven niet verbeterd te worden. 


Ram

De Ram staat aan het hoofd van de hele dierenriem. Het symboliseert heelwording. 


Heel graag laat ik je kennis laten maken met deze magische periode. 

Tijdens dit mini-opruimtraject ligt de nadruk niet op de aantallen. Ik vraag je om niet meer dan één item per dag weg te doen. Als je er de ruimte voor voelt, dan mag je meer weg doen, maar haal je niet teveel werk op de hals. Om het symbolisch te houden, adviseer ik een maximum van 12 items per dag. 


Het belangrijkste tijdens dit traject is namelijk niet de hoeveelheid items die je wegdoet, maar het contact maken met de diepere laag. 


Als je nieuwsgierig bent geworden naar de boodschappen uit de nacht en je er aan toe bent om een laag in jezelf opruimen, dan nodig ik je van harte uit voor een mini-opruimreis langs de sterrenbeelden


Warme groet, 

Anita


2

Maandagse Motivatie #81




Het is nog geen maandag, maar ik post alvast de Maandagse Motivatie.

Morgen start ik weer met een opruim 7-daagse en ik wil dat toch nog even onder de aandacht brengen.

Eerste dag maandag 8 december
Laatste dag zondag 14 december
Deelname bedraagt €7

Ik heb zelf echt even de behoefte om na de voorbereidingen en het Sinterklaasfeest even een reset te doen in huis. 

Als je met me mee wilt doen ben je van harte welkom

Ik was nooit een heel uitbundige vierder van feestjes of van bijzondere levensgebeurtenissen. Vond het vaak al snel overdreven. De laatste jaren ben ik het meer gaan leren om de dingen des levens ook echt te vieren. Ene dochter had een paar jaar een vriend in Zweden en binnen zijn gezin werden verjaardagen en gebeurtenissen met aandacht gevierd en dat heeft me gestimuleerd om zelf ook meer feesten te vieren. En ik heb gemerkt dat ik daar nog steeds mijn eenvoudige en minimalistische principes in kwijt kan.

Ik kies met zorg, met aandacht en ik creeer kleine pauzes om even bij mezelf te checken of iets écht nodig is om aan het feest toe te voegen. 

Aan het Sinterklaasfeest beleven we als gezin eigenlijk heel veel plezier. Met allerlei (zelfbedachte) tradities. We eten bijvoorbeeld Sintertapas (want tapas zijn Spaans...) met veel oranje hapjes. Dit jaar hadden we zin ik kaasfondue en daar passen ook heel goed sintertapas bij. De rest van de week heb ik veel uit voorraad gekookt, zodat ik budget overhield voor de kaasfondue. 

Cadeaus uitpakken doen we met het ganzenbordspel. Als je op een gans komt mag je een pakje uitzoeken. Als je bij het eindpunt aangekomen bent dan mag je al jouw pakjes uitpakken (als die er nog over zijn). 

Dit jaar hebben we veel herinneringen opgehaald over vorige jaren en we zeiden tegen elkaar hoe leuk we onze eigen Sinterklaasviering zijn gaan vinden. 

Nu het Sinterklaasfeest voorbij is merk ik dat ik heel erg zin heb om mijn woonkamer een frisse start te geven. Toen ik mijn surprises maakte was ik weer eens in de knutselkast gedoken en heb niet alleen allerlei spullen gebruikt, maar kwam ook veel tegen wat wel eens goed uitgezocht kan worden. Zo heb ik nog een paar kasten meer in de woonkamer die ik wil doorlopen.

Ik wil het jaar 2026 goed voorbereid ingaan. 

Ik las dat het jaar 2026 het jaar van het Vuurpaard is. 
Snel, dynamisch, vrij, actie. Het vuurpaard is een katalysator van de al aanwezige energie. Dat stimuleert me om verouderde energie op te ruimen. 


De dingen die al te lang zijn blijven liggen opruimen. Te beginnen met materiële spullen. En alles wat mentaal te lang is blijven liggen wordt zonder de ballast van spullen beter te dragen. 

Als je mee wilt doen met het 7 daagse opruimtraject ben je van harte welkom. Ik gebruik hiervoor de opdrachten uit het werkboek
 

De indeling van de dagen ziet er als volgt uit:

 

🍀 dag 1: stem je af op de kamer / kast. Hoe wil je dat de kamer voor jou werkt? Hoe moet het jouw leven gemakkelijker maken? 

 

🍀 dag 2:  opdelen in behapbare stukken. Sorteren, categoriseren, comprimeren. 

 

🍀 dag 3: welke keus is makkelijk terug te draaien (als het nodig is)? Besluiteloosheid ontstaat wanneer je overbelast bent. Maar het zorgt er dus ook voor dat je situatie niet verandert. 

 

🍀 dag 4: reserveer deze dag om daadwerkelijk spullen weg te brengen. 

 

🍀 dag 5: deze dag gaat over waarom we vasthouden aan spullen. Bijna altijd omdat we ons willen beschermen tegen angst of pijn.

 

🍀 dag 6: vooruit bewegen. De energie van items uit het verleden stagneren de flow. Wat kun je binnen jouw mogelijkheden doen om de energie weer in beweging te krijgen. 

 

🍀 dag 7: een dag voor contemplatie. Met een gesproken meditatie. 

 

Als je mee wilt doen met het 7 daagse opruimtraject ben je van harte welkom. 


Warme groet, 
Anita

2

7 daags opruimtraject ~ start 8 december




Na de feestelijkheden van Sinterklaas heb ik zin om even een reset te doen van mijn woonkamer. 

Heb je ook zin om mee te doen?

Vanaf maandag 8 december t/m zondag 14 december 
Deelname bedraagt €7

Aanmelden kan via deze link. 


Het 7 daags opruimtraject heb ik speciaal geschreven voor die ene ruimte/kast/berging/kamer in je huis waar je al zo lang tegenaan hikt. Waar je al zo vaak aan begonnen bent (in gedachten) en waar je maar geen deuk in lijkt te kunnen slaan. Je hebt al pogingen ondernomen, maar er lijkt alleen maar meer bij te komen. 


Of je hebt deze kast/kamer/berging/schuur al zo lang ontweken, dat het een steeds grotere horde voelt om te nemen. 


Welke ruimte of kast of project je aan wilt pakken is helemaal jouw keuze. Dat kunnen de dozen zijn die er nog steeds staan van de verhuizing van 5 jaar geleden. Het kunnen jouw keukenkasten zijn. Of kledingkasten. Babyspullen. Het kan al het papierwerk zijn. De garage. Berging. Of de spullen die je in huis genomen hebt nadat je het huis van je ouders leeg hebt gehaald. Je kiest de ruimte helemaal zelf. 


Graag wil ik met jou een week de tijd nemen om die moeilijke plek in jouw huis aan te pakken. Met elke ochtend een mail met een praktische opdracht zul je je bemoedigd voelen om ook die moeilijke plek aan te pakken. Naast de praktische opdracht, deel ik ook inzicht-opdrachten. Deze zijn bedoeld om je vertrouwd te maken met de diepere lagen van het opruimen. Welke stukken je taai vindt om op te ruimen en waarom dat zo is. 


De indeling van de dagen ziet er als volgt uit:


🍀 dag 1: stem je af op de kamer / kast. Hoe wil je dat de kamer voor jou werkt? Hoe moet het jouw leven gemakkelijker maken? 


🍀 dag 2:  opdelen in behapbare stukken. Sorteren, categoriseren, comprimeren. 


🍀 dag 3: welke keus is makkelijk terug te draaien (als het nodig is)? Besluiteloosheid ontstaat wanneer je overbelast bent. Maar het zorgt er dus ook voor dat je situatie niet verandert. 


🍀 dag 4: reserveer deze dag om daadwerkelijk spullen weg te brengen. 


🍀 dag 5: deze dag gaat over waarom we vasthouden aan spullen. Bijna altijd omdat we ons willen beschermen tegen angst of pijn.


🍀 dag 6: vooruit bewegen. De energie van items uit het verleden stagneren de flow. Wat kun je binnen jouw mogelijkheden doen om de energie weer in beweging te krijgen. 


🍀 dag 7: een dag voor contemplatie. Met een gesproken meditatie. 


Aan het eind van deze 7 dagen heb je niet alleen een flink stuk opgeruimd, maar heb je ook meer inzicht in jezelf. 


Na 7 dagen heb je meer zelfkennis ontwikkeld en meer zelfvertrouwen om daarna in eigen tempo verder op te ruimen. 


Er is een whatsappgroep voor wie graag vorderingen wil delen, bemoediging geven en bemoediging ontvangen. 


Voel je van harte welkom om je aan te melden. 


Warme groet, 


Anita





0

Maandagse Motivatie #80



Als je al vaker hebt opgeruimd, dan heb je ervaren hoe weinig er nodig is om je ‘vervuld’ te voelen.
 Je vult je leven steeds minder met materiële zaken. Wat ervoor terug komt is ruimte voor je innerlijke wereld. Ruimte voor jouw eigen waarden in het leven en ruimte voor wat er in je hart leeft.

Dat maakt de feestdagen een ingewikkelde tijd. Aan de ene kant ervaar je hoe weinig je nodig hebt en aan de andere kant is de wereld volop bezig met ‘vergaren’ ter voorbereiding op de feestdagen. Cadeaus inslaan. Eten inslaan. Dit is iets wat tegennatuurlijk gaat voelen. Maar tegelijk hoef je je er ook niet helemaal aan hoeft te onttrekken. Feestdagen zijn er ook om gevierd te worden.

Die overvloed rond kerst komt volgens mij door het verwachtingsvolle van deze tijd. In oude tijden verwachtte men om in het nieuwe jaar opnieuw te gaan zaaien en oogsten. Er was vertrouwen in een nieuw seizoen, een nieuwe oogst. Een nieuwe periode met mogelijkheden voor nieuw eten. Alles wat er met kerst gegeten werd kwam uit de voorraadkasten – van de oogst van het afgelopen jaar. Als je er op die manier naar kijkt dat is dat een prachtige overbrugging naar het nieuwe jaar. Je hebt in je eigen behoeften voorzien. 

Hoewel ik nog steeds teveel in huis haal – naar mijn eigen maatstaf - is het wel veel bewuster en vele malen minder dan voorheen. Meer doordacht. Misschien heb je in je eigen leven ook nog wat oude verleidingen die je kunt herzien. Waarin laat jij je nog wel eens teveel gaan?

Inventariseer deze week wat je nog nodig hebt voor de feestdagen. Dit is tegelijk een inventarisatie wat jij zelf nodig hebt om de feestdagen te beleven. Als je gaat koken, is je menu compleet? Moet je nog gerechten bedenken of producten inslaan. Heb je nog cadeaus nodig? Voldoende cadeaupapier? Misschien ben je de afgelopen weken items in huis tegengekomen die geschikt zijn als cadeau voor vrienden, familie, buren. Noteer je wat je uitgeeft aan cadeaus? Heb je nog iets nodig wat kleding betreft?


Warme groet, 
Anita
​​​​​​​

4

12 Heilige Nachten ~ een opruimreis langs de sterrenbeelden

 





Tijdens de 12 heilige nachten zijn de sluiers naar het hemelse dunner. Je merkt het misschien aan jezelf, aan je stemming. Je gaat meer mijmeren, verstillen. Je gaat meer terugblikken, kleine herinneringen komen zomaar opzetten. Over periodes die moeilijk zijn geweest, of over mooie maar voorbije tijden. Je merkt die dunnere hemel misschien wanneer je ’s avonds de gordijnen dichttrekt of nog een rondje met de hond gaat lopen, wanneer je naar bed gaat, en hoe het verschil maakt met welke intentie je gaat slapen. Dan voel je hoe je onderdeel bent van die cycli. Je kunt tijdens je dromen een beetje opgaan in die sluiers. De dromen die je hebt tijdens de twaalf heilige nachten zijn beeldender en intenser. 


De eerste keer dat ik hoorde over de Twaalf Heilige Nachten stond ik versteld van de magie ervan. Twaalf nachten, die als het ware een blik vooruitwerpen, zoals de lichtbanen van koplampen op een pikkedonkere weg. Ik begon mijn dromen tijdens deze nachten bij te houden en dat gaf me een soort blik op de 12 maanden die nog voor mij lagen. Het gaf me vertrouwen en houvast. 

Heel graag wil ik je kennis laten maken met deze magische periode aan de hand van een mini-opruimreis aan de hand van de sterrenbeelden. 


12 Sterrenbeelden

Tijdens de 12 heilige nachten is de sterrenhemel nadrukkelijker aanwezig. 
Zo kwam ik op het idee om een mini opruimtraject te organiseren aan de hand van 12 sterrenbeelden. 



Tijdens dit mini-opruimtraject ligt de nadruk niet op de aantallen. Ik vraag je om niet meer dan één item per dag weg te doen. Als je er de ruimte voor voelt, dan mag je meer weg doen, maar haal je niet teveel werk op de hals. Om het symbolisch te houden, adviseer ik een maximum van 12 items per dag. 


Het belangrijkste tijdens dit traject is namelijk niet de hoeveelheid items die je wegdoet, maar het contact maken met de diepere laag. 


De sterren zullen ons begeleiden tijdens deze reis door de 12 nachten. Ik vond hiervoor inspiratie in het boek De twaalf heilige nachten en de geestelijke hiërarchieën van Sergej O. Prokofieff.*




Hoe ziet dit mini-opruimtraject er uit?


12 dagen (plus bonus 13e dag) een email met een onderzoekende opdracht. 

Elke email bevat een korte inleiding over het sterrenbeeld van de dag. Elk sterrenbeeld staat voor een aspect van ons lijf en van ons huis. In dat deel van onszelf (ons huis) gaan we iets opruimen. 



start: 26 december

eind: 7 januari



In dit traject heb ik het praktische van het opruimen gecombineerd met de spirituele boodschap van deze tijd van het jaar. Misschien voel je zo rond deze periode al een verstilling in jezelf of voel je melancholie opkomen, misschien vertwijfeling. 


Dit traject zal je aanspreken als je je wilt verdiepen in de diepere betekenis van alles wat je voelt. Het is een zachte laagdrempelige manier om jezelf iets beter te leren kennen. 



Ik nodig je van harte uit om deze reis door de Twaalf Heilige Nachten te maken. 


Deelname bedraagt: €12


Je kunt je aanmelden door op de tekst hieronder te klikken: 


-->> Nog even in het kort: 12 (+1) emails. Een mini-opruimreis tijdens de Twaalf Heilige Nachten, aan de hand van de sterrenbeelden. Een spirituele opruimreis, met praktische handvatten om je huis en je leven iets opgeruimder te maken dan het was. 



Warme groet, 


Anita




Ps: de link naar het boek * van Prokofieff is een affiliate link. Wanneer je iets besteld via de link, dan ontvang ik een kleine commissie. 








1

Maandagse Motivatie #79

 



Maandagse Motivatie #79 ~ Overbodige uitgaven


Ooit hield ik een lijstje bij van items die ik had gekocht, maar waarvan ik het bij nader inzien een overbodige uitgave vond. Per maand keek ik dan hoeveel ik aan overbodige uitgaven had. Dit soort spelletjes vind ik nog steeds leuk. Mezelf een kleine uitdaging geven. Net zoals ik mijn huis opruimde met heel veel rondes van de Opruimbingo. Het is aan de ene kant een opgave, maar het is ook een soort spel en dat maakt het leuker om te doen. 


Zo'n lijstje bijhouden van overbodige uitgaven is een grappige manier om meer inzicht te krijgen. Niet jezelf op de kop geven als je iets gekocht hebt wat achteraf flauwekul was, maar kijk naar de aanloop van je beslissing. 


Welke stappen nam je vlak voor die aankoop. Of welke stappen nam je juist niet? 
- ga je normaal gesproken een boodschappenlijstje maken, maar dacht je deze keer dat je het wel uit je hoofd wist of had je in je haast het lijstje op de keukentafel laten liggen?


Wat zei je tegen jezelf toen je het item besloot te kopen? 
- 'volgens mij moet ik thuis nog eentje hebben, maar laat ik voor de zekerheid maar eentje meenemen'. 
- 'het is nu 1+1 gratis, laat ik maar inslaan als voorraad'


Afgelopen week was ik wat aan het rommelen in de grote spelletjeskast en vond een set MiniLoco met twee boekjes. Ik wist niet meer dat ik ze had, dacht dat ik alles al verkocht had. 
Er kwam bij me op dat ik met de kennis van nu dit soort speelgoed nooit meer zou kopen. Het is allemaal goedbedoeld, speels leren rekenen, maar uiteindelijk vind ik het nogal schools speelgoed en er is ook niet heel intensief mee gespeeld. Typisch een voorbeeld van speelgoed wat niet had gehoeven. Er was wel leuker speelgoed in huis. 




Andere voorbeelden van items die op mijn lijstje van overbodige uitgaven stonden: 

* Bijvoorbeeld een bus poedersuiker kopen 'want volgens mij is het op' en dan thuis toch twee bussen vinden. 


* Of opbergmandjes kopen en thuis merken dat het niks toevoegt. Of de verkeerde maat is. 


* Een stukje appeltaart bestellen bij een kopje thee, terwijl je eigenlijk al vol zit. 


* Een souvenir kopen omdat het uitje zo gezellig is, maar thuis verdwijnt het in een la. 


* Een kledingstuk kopen omdat je denkt dat het leuk zal staan bij de andere kledingstukken, maar dat blijkt niet het geval.


* Iets kopen bij de kringloop, gewoon omdat het er leuk uitziet (maar je weet dat je het volgend jaar weer terug gaat brengen)


* Een flesje water kopen bij het tankstation omdat je je niet goed voorbereid hebt op de dagtrip


* Teveel geld in de parkeermeter stoppen omdat je je verkeken hebt op de tijd. 


Om te zien wat het bedrag is dat je per maand overbodig hebt uitgegeven is interessant, maar het is interessanter om bij jezelf na te gaan op welke manier je bij kunt sturen. Het zal nooit zo worden dat je alle overbodige uitgaven vermijdt, maar als je je aankopen beter overdenkt en je herinnert hoe je in het verleden een vergelijkbaar item overbodig vond, dan kun je bewuster je uitgaven bijsturen. 


Ik wil heel graag een traject schrijven over opruimen en financiele bewustwording. Het is een heel interessant aspect van het holistisch opruimen en gaat verder dan bespaartips (die ook belangrijk zijn). Ik ben bezig met het inlezen en verzamelen van opdrachten voor het traject. Ik hou jullie op de hoogte. 


Warme groet, Anita


Wil je elke week de Maandagse Motivatie in je mailbox? Sluit je aan bij meer dan 60 andere vrouwen en meld je hier aan. 


0

Maandagse Motivatie #78



Deze micro gewoonten helpen je bij het huishouden (in alle seizoenen van je leven). 


Soms wil je wel grote stappen maken, maar zit het er gewoon even niet in. Dan is het leven een kwestie van volhouden, doorzetten en alleen maar proberen om niet je verstand te verliezen. Kleine gewoontes zijn dan het hoogst haalbare. Ze zorgen ervoor dat er een minimale basis van onderhoud is aan je huis. 


Na het opstaan:

- dekbed rechtleggen (desnoods alleen jouw kant)

- raam openzetten (degene die het laatst opstaat)


Na het douchen:

- wanden droogmaken met een gebruikte handdoek of met een wisser

- handdoek uithangen


Na het tandenpoetsen:

- tandpastaresten uit wastafel wegvegen

- wastafel na gebruik droogmaken


Na het lezen van email:

- afspraken meteen en volledig in je agenda zetten

- email weggooien, archiveren of uitschrijven


Na het eten: 

- vaat in de vaatwasser zetten

- stofzuigen rondom de tafel en de omliggende omgeving


Na het toiletgebruik:

- wc borstel door de pot halen als het nodig is

- toiletrollen aanvullen als het nodig is

- handen wassen (en wastafel droogmaken)


Bij binnenkomst:

- schoenen opbergen

- jas ophangen

- sleutels op een vaste plek


Bij het verlaten van je huis:

- lichten uit

- tv en of radio uit. 


Warme groet, 

Anita


Wil je elke week de Maandagse Motivatie in je mailbox? Sluit je aan bij meer dan 60 andere vrouwen en meld je hier aan. 

2

Zelf stoofperen maken


Als deelnemer van affiliate programma's zoals Bol, ontvang ik een kleine vergoeding voor aankopen die via een link [*] worden gedaan. 


Stoofperen zijn een echte najaars-klassieker. Heerlijk vind ik ze! Voor mij het lekkerste bijgerecht van de herfst en winter. Het herinnert mij aan al die maaltijden bij mijn ouders. Als voedsel met liefde, zorg en aandacht is bereid, dan is dat heilzaam voor zowel lichaam en geest. 


Ik eet mijn stoofperen het liefste warm als bijgerecht bij Aardappels Vlees Groente. Ze smaken heerlijk bij rollade. Bij rode kool. Bij aardappelpuree. Ook perfect voor op de Kersttafel. Maar ik weet dat er ook liefhebbers zijn van koude peren bij het dessert.  


In traditionele recepten wordt vaak rode wijn of port aan toegevoegd. Omdat ik vrijwel alle wijn uit huis heb geminimaliseerd is een aangebroken fles hier in huis gedoemd om vergeten te worden. Daarnaast wil ik liever geen alcohol in gerechten verwerken, want je blijft het proeven. Er werd altijd gezegd dat met verhitten alle alcohol verdampt, maar ik las laatst dat er toch altijd een restant achterblijft. Zelfs na 2 uur stoven blijft er nog 5% alcohol achter. Alcohol verdwijnt niet, omdat het zich aan water bindt. Peren stoof je in water en bewaar je in hun eigen sap (en dus alcohol). Omdat stoofperen juist zo'n lekkernij is voor kinderen, verwerk ik er geen alcohol in. 


Maar hoe krijg je dan die kenmerkende rode kleur?


Mijn beste truc om de stoofperen op kleur te krijgen is het toevoegen van een flesje (of twee) rode bessensap van de Betuwe.* Dit vind ik absoluut het beste resultaat: het is puur sap, geen suiker aan toegevoegd. Het is fruitsap en daardoor passend bij de smaak van de peren. De rode bessen halen de kleur van de peren goed naar boven. 


Zo maak ik mijn stoofperen: 


Schillen, en in vieren snijden. Het klokhuis verwijderen. 

Aan de kook brengen in een grote pan met genoeg water plus het bessensap. 

Paar kaneelstokjes. 
Paar lepels donkerbruine basterdsuiker. 

Aan de kook brengen en eenmaal aan de kook het vuur terugdraaien en laten stoven totdat de peren zacht zijn. Dit kan gerust een uur of twee duren. 

Je kunt de stoofperen in de koelkast bewaren, invriezen of in potten inmaken. 

>> Hier lees je mijn lijst van producten die nog meer geschikt zijn om in te vriezen


Als je ruimte in je vriezer wilt besparen en je bent niet zo'n goeie planner die zaken op tijd ontdooit ;-), dan is inmaken een betere optie. Ook als je een grote hoeveelheid peren hebt, dan is inmaken makkelijker. Ik krijg vaak een grote zak peren via via. Of ik koop peren van een stalletje langs de weg. Ze worden zelfs ook gratis weggegeven. 


Peren inmaken doe ik als volgt: 


Voor het inmaken heb je conservenpotten nodig. Ik gebruik altijd de potten waar onze lievelingspindakaas* in heeft gezeten, omdat die een ideaal formaat hebben en een ruime opening. Maar andere grote conservenpotten kunnen ook heel goed. Dit kunnen ook nieuwe potten zijn. 


Zorg dat de conservenpotten schoon zijn en gesteriliseerd. Eerst was ik de potten grondig af en spoel ze af met schoon heet water. Voor het steriliseren gebruik ik een stoominzet van de Hema waar ik conservenpotten op de kop in zet. Deksels van de potten gaan er ook bij. Het water in de onderste pan breng ik aan de kook en de stoom maakt de potten steriel. Als ze lang genoeg hebben gestoomd haal ik ze er uit en zet ze op een schone theedoek, met de opening naar boven. Ik gebruik een ovenhandschoen. De deksels haal ik er uit met een vleestang. 


Het vullen van de potten.

Plaats een jamtrechter* op de pot. Doe de nog hete stoofperen in de conservenpot. Zorg voor voldoende vocht erbij. Draai het deksel er op en zet op de kop neer. Zo trekt de pot vacuüm. Wanneer de pot wat is afgekoeld kun je 'm weer rechtop zetten. Tegenwoordig is er een groep zelfmakers die zegt dat het niet meer nodig is om potten op de kop te zetten, dat het zelfs onverstandig is om potten op de kop te zetten, maar bij die stroming hoor ik niet ;-). Zoals ik het doe, gebeurt het niet of nauwelijks dat een potje toch niet vacuüm blijft. Als ik ze rechtop vacuüm laat trekken, dan gaat het vaker fout en komt er schimmel op. Vandaar dat ik bij mijn eigen ouderwetse methode blijf. 


Heb je nog nooit zelf stoofperen gemaakt? Begin eenvoudig met een kleine portie van een kilo of 1,5 kilo. Dit is wel een week of twee houdbaar in de koelkast. Zo kun je de stap van inmaken overslaan en snel genieten van jouw heerlijke portie huisgemaakte stoofperen. 


Warme groet, 

Anita 


0

Maandagse Motivatie #77

 



Onlangs organiseerde ik een 7 daags opruimtraject om één ruimte aan te pakken en daarin kwamen we op een heel leuk gesprek. 


Wat doet de naam die we aan onze ruimte geven, met ons gevoel over die ruimte?

Een van de deelneemsters had bedacht dat ze 'die ene kamer' altijd rommelkamer noemt. En dat dat niet past bij hoe ze de kamer wil gebruiken. Ze wilde juist dat het rustgevende zingevingsruimte werd. 

Men zegt wel: rommel trekt rommel aan. 

Wat als dat ook zo geldt voor jouw rommelkamer?
Jouw rommelzolder. Of jouw rommelkelder. Jouw rommelschuur. 

Misschien denk: ach, het is toch al een rommeltje, ik gooi deze nieuwe rommel er ook maar bij. 

En voor je het weet kom je nooit meer van die rommelkamer af. Want dat is nou eenmaal de rommelkamer. 

Stel dat je die rommelige kamer anders gaat noemen. Stel dat je het een liefdevolle of inspirerende naam geeft?

Het zette mij in ieder geval aan het denken over mijn eigen werkkamer. In theorie klopt het, mijn kamer is de kamer waar ik werk uitvoer. Het is mijn thuiswerkplek en het is de plek waar ik mijn blogs en opruimtrajecten schrijf. Het is de plek waar ik de administratie doe. Maar het is ook de plek waar spullen komen te liggen waar nog wat mee gebeuren moet. Vakantiespullen die weer terug moeten achter het knieschot of de bergzolder. Wasgoed dat gevouwen of gestreken moet worden. Spullen bestemd voor de kringloop. Spullen bestemd voor verkoop. 

Was werk de kern van mijn kamer? 

Trok ik met de term werkkamer juist meer werk aan?

Wat ik juist wil is dat het een plek is van waaruit iets groeit. Iets van waaruit een idee ontkiemt en dat via mijn blogs en trajecten de wereld in gaat. Ik heb meer ideeen dan tijd om het uit te voeren. Ik heb concepten en aantekening te over. Ik heb een schat aan informatie!

En zo kwam ik op een andere naam voor mijn kamer, nl:
schatkamer. 💎

Stel dat jij jouw rommelkamer ook een andere naam geeft? Zou alleen al een andere naam voor je kamer jouw kijk veranderen?


Bezinningsruimte
Toevluchtsoord
Gastenkamer
Zielskamer

>> Wil je ook aan de slag met die ene ruimte in je huis die aandacht nodig heeft? 
In het werkboek van het 7 daags opruimtraject staan 7 opdrachten voor jou uitgeschreven. Voor elke dag een opdracht. Je kunt de opdrachten helemaal in jouw eigen tempo doen. <<


The cave you fear to enter, holds the treasure you seek

========================================

5 december kruipt al dichterbij en ik voel de tijdsdruk oplopen. Het is niet alleen de cadeaus, maar het zijn ook de surprises en de gedichten. 

De enige remedie tegen dit soort stress is actie. 

Ik heb genoeg cadeaupapier in huis. Ik heb een banketstaaf in de vriezer. Pepernoten maak ik volgens dit recept.
Ik heb een paar cadeaus gekocht, maar ik heb nog geen goed overzicht van wie wat krijg, dus daar ga ik deze week aandacht aan besteden. Lijstjes lijstjes lijstjes. 

Dit is het voor deze week. 

Warme groet, 
Anita


 
1

Maandagse Motivatie #76

 


collage via canva.com


Maandagse Motivatie #76


Op maandag doe ik mijn wekelijkse boodschappen. In het verleden deed ik de boodschappen op donderdag en nog verder in het verleden op zaterdag. Toen de kinderen klein waren maakte ik er een punt van om niét op zaterdag boodschappen te halen. Ik wilde de zaterdag juist vrijhouden voor niet-plichtmatige taken. 


Maar, terug naar deze maandag. 
Ik werk met een weekbudget. Hiervoor heb ik een aparte boodschappenrekening. Elke week begin ik met een nieuw budget. Eventueel restgeld van de afgelopen week boek ik over naar de spaarrekening van deze boodschappenrekening. Dit potje gebruik ik als ik een week niet uitkom of als ik een duurdere week heb vanwege bijvoorbeeld een verjaardag of nieuwe zak kattenbrokken. 


Als je eenvoudiger en opgeruimder gaat leven, dan wordt zelf koken een groot deel van jouw nieuwe bezigheden :-). Zelf koken is een krachtige manier voor meer regie over je leven. Door te letten op de prijzen, neem je de teugels in de hand wat betreft je uitgaven. Je gaat letten op de ingrediënten in de producten die je koopt en leert wat deze allemaal betekenen en welke niks goeds doen voor je gezondheid. Door zelf te koken leer je je eigen smaak beter kennen. Door je productkennis te vergroten, leer je de marktetingmanipulatie beter te doorzien. Meegaan met marketingtrucs hoeft niet altijd erg te zijn, maar het maakt een groot verschil als je het verschil gaat doorzien tussen zin en onzin. 


Lees goed de etiketten. Let op de prijs, reken terug (of check het prijskaartje bij het schap) naar kiloprijs of literprijs. 


Vanmorgen stond ik bij het aardappelschap en wilde een zak stamppotaardappelen pakken. Bij de zakken ernaast stond een bordje Bonus. Dit was voor 'kruimige aardappelen'. Aangezien 'stamppot aardappelen' ook kruimig zijn, werd ik nieuwsgierig naar het eventuele verschil. Als eerste check ik het ras van de kruimige aardappelen. 

Het bleek dat beide aardappelrassen hetzelfde waren: namelijk challenger. 

Beide zakken aardappelen waren afkomstig uit Nederland. Wellicht komen ze niet van dezelfde teler, maar het gaat in ieder geval wel om hetzelfde aardappelras.
De prijs was per kg €1,65 voor de kruimige aardappelen en hier ging nog bonus vanaf. 
Voor de stamppotaardappelen omgerekend €1,73 per kg. 

Ik moet er wel bij zeggen dat ik voor het eerst deze zakken kruimige aardappelen in het schap zie liggen. Soms heeft 'mijn' AH winkel de stamppotaardappeln ook niet liggen, dus er valt niet altijd iets te kiezen. 


Dit is slechts een van de vele manieren waarop je je productkennis kunt vergroten en meer regie over je aankopen kunt nemen. 


Omdat ik deze blogpost schrijf ging ik nog even verder zoeken over het aardappelras Challenger. Ik doe in eerste instantie een erg bijzondere ontdekking: dit ras staat te boek als een aardappel die bij uitstek geschikt is voor patat. En dus juist stevig is, niet kruimig. Toch weet ik dat deze aardappel goed te verwerken is in de stamppot, want ik heb 'm vaker gekocht. 


Nadat ik de vraag nog een keer anders geformuleerd heb, krijg ik een antwoord dat dit ras van nature een kruimige aardappel is en dus heel geschikt voor stamppot. 


Enigszins in verwarring sluit ik deze motivatie van deze week af, maar de boodschap blijft: wees kritisch, kijk verder dan de grote letters. En geloof niks van wat ze je proberen te verkopen. 😅


Warme groet, 

Anit










2